Ayak Başparmak Tırnak Mantarı Tedavisi

Cu, 12/31/2021 - 01:51 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
ayak başparmak tırnak mantarı

Ayak başparmak tırnak mantarı enfeksiyonu nüfuz ettiğinde, vücudunuzun bağışıklık sistemi onunla tek başına savaşamaz çünkü enfeksiyon vücudunuzun içinde değildir, ayak tırnağınıza yerleşmiştir. Vücudunuzun bağışıklık sistemi onunla savaşmayı beceremez. Bu yüzden kendi başına gitmesini veya kaybolmasını beklemek size fayda sağlamayacaktır.

Ayak başparmak tırnak mantarı genellikle hastane ortamında lokal anestezi altında veya ilaçla küçük bir cerrahi işlemle (tırnağın çıkarılması gerekiyorsa) konservatif olarak tedavi edilebilir. 

Ayak başparmak tırnak mantarı reçeteli bir mantar önleyici ilaç, tırnak avulsiyonu (tırnağın bir kısmının cerrahi olarak çıkarılması) veya her ikisi ile tedavi edildiğinde kurtulursunuz. Tırnak mantarı için reçetesiz tedaviler onu öldürmez çünkü ayak başparmak tırnak mantarı için bu tür topikal tedaviler tırnak plağına nüfuz etmez. Bu tür bir enfeksiyonun neden olduğu kalın, mantar kalıntılarının, topikal bir ilacın yardımcı olma şansı bulamadan önce kesilmesi veya cerrahi olarak çıkarılması gerekir.

ayak başparmak tırnak mantarıDurumunuzun aslında bir ayak başparmak tırnak mantarı enfeksiyonu olduğundan emin olmak ve etkili tedaviyi sağlamak için doktorunuzdan beklene ilk adım, PCR genetik mantar patojen testi yapmasıdır. 

Bir PCR genetik mantar patojen testi, tırnak ünitesini enfekte eden spesifik organizmayı (mantar, maya veya küf) tanımlayacak ve böylece cildiye uzmanınız ağızdan veya topikal olarak en uygun tedavi yöntemini seçecektir. Ardından ne tür mantar önleyici reçeteli ilaçların kullanılacağını belirleyebilecektir. Bazen yüzeysel bir mantar enfeksiyonu için reçeteli topikal bir ilaç işe yarayabilir, ancak çoğu zaman tırnak ünitesine nüfuz edebilmek için oral bir mantar önleyici ilaç gerekir. 

Bazı mantar enfeksiyonları, reçeteli bir topikal veya oral mantar önleyici ilaçla birlikte tırnak matrisinden sağlıklı bir şekilde yeniden büyümeye izin vermek için tırnağın çıkarılmasını gerektirir.

Güçlü, mantar önleyici bir ilaç, tırnak matris tarafından üretilirken, tırnakta terbinafin veya itrakonazol bırakarak mantarı öldürür. Terbinafin, mantarların sterolleri veya mantarın organik moleküllerini yapma kabiliyetini azaltarak, mantar hücresi ölümüyle sonuçlanır. Itrakonazol, hücre zarını veya hücre metabolizmasını etkileyerek mantar büyümesini durdurur. Her iki durumda da reçete edilen ilaç kimyasal bir bariyer oluşturur, böylece yeni tırnağınız sağlıklı bir şekilde uzayabilir. Eski mantar tırnağınızı kesilebileceği veya törpülenebileceği ayak tırnağınızın ucuna doğru iter.

ayak başparmak tırnak mantarı

Tedavi edilmeyen ayak başparmak tırnak mantarı enfeksiyonları selülite (kırmızı, şiş, hassas cilt semptomları olan bakteriyel bir enfeksiyon) yol açabilir ve derhal antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Tedavi edilmeyen cilt enfeksiyonları şiddetli selülite yol açabilir ve enfeksiyon kan dolaşımına girerse bakteriyemi veya kan zehirlenmesi olarak da bilinen septisemiye dönüşebilir. Enfeksiyon kan dolaşımına girdiğinde, bakteriler ve toksinleri kan dolaşımı yoluyla tüm vücudunuza taşınır. Bakteri seviyeleri yeterince yükselirse, septisemi hızla yaşamı tehdit edebilir.

 

Kategori