Auralı Migren Yaşayanlar İçin Tedavi Yöntemleri

Pa, 04/24/2022 - 04:30 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
auralı migren yaşayanlar

Auralı migren, çeşitli görsel semptomlar, yanıp sönen veya parlayan ışıklar, merkezi veya çevresel olarak görmenin kararması ile başlayan şiddetli bir baş ağrısı türüdür. Auralı migren yaşayanlar için detaylı bilgileri yazının devamında sıraladık. Okumaya devam edin.

 

Auralı Migren Nedir?

 

Klasik migrenler (karmaşık migrenler olarak da adlandırılır) aura adı verilen bir uyarı işaretiyle başlar. Bu tür migrenlere bazen “auralı migren” de denir. Aura, görme biçimindeki değişiklikleri içerir. Yanıp sönen ışıklar, renkler, bir çizgi deseni veya gölgeler görebilirsiniz. Yan görüş gibi görüşünüzün bir kısmını geçici olarak kaybedebilirsiniz.

Auralı migren yaşayanlar vücudunun bir tarafında garip bir dikenli veya yanma hissi veya kas güçsüzlüğü hissedebilir. Konuşma/iletişim sorunu yaşayabilirler. Ayrıca depresif, sinirli ve huzursuz hissedebilirler.

Auralar yaklaşık 15 ila 30 dakika sürer. Auralar baş ağrısından önce veya sonra ortaya çıkabilir. Bazen ağrı ve aura örtüşür veya ağrı hiç olmaz. Auralı migren yaşayanlarda baş ağrısı, başın bir tarafında veya her iki tarafında da oluşabilir.

auralı migren yaşayanlar

Auralı migrenin nedenleri

 

Auralı migrenlerin nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Aurasız migrenler gibi, nörovasküler bir bozukluk olarak kabul edilirler. Beyinde sinir hücresi aktivitesi arttıkça, enflamatuar kimyasallar salınır ve bu da kraniyal kan damarlarının şişmesine neden olur. Kan damarları şiştikçe, çevredeki ağrı reseptörlerini aktive ederler ve bu da ağrı sinyallerini beyne iletir.

Auralı migrene yol açabilecek pek çok şey görünmektedir:
 

 • Parlak ışıklar
 • Stres
 • Bazı yiyecekler veya ilaçlar
 • Hormonal değişiklikler - örneğin adet sırasında
 • Yükseklik veya hava basıncındaki değişiklikler
 • Uyku ile ilgili sorunlar – eksikliği veya çok fazla olması

 

Auralı migren yaşayanlarda belirtiler nelerdir?

 

Parıldayan (ışıldayan) ışıklar veya görüş karanlığı, genellikle ortadan başlayıp dışa doğru genişler ve bunu şiddetli bir baş ağrısı izler. Aura bir uyarı işaretidir. Baş ağrısı çok şiddetliyse, göz bebekleri (gözünüzün ortasındaki koyu noktalar) eşit büyüklükte değilse çok genişlemiş veya çok daralmışsa ve şiddetli mide bulantısı ve kusma varsa, bu ciddi bir yaşamın belirtisi olabilir. Ayrıca acil tıbbi müdahale gerektiren tehdit edici durum.

auralı migren yaşayanlar

Auralı migrenin tedavi yöntemleri?

 

Migren ağrısını hafifletmek için kullanılan ilaçlar, auralı migren belirti ve semptomları başlar başlamaz, yaklaşmakta olan bir migrenin ilk belirtisinde alındığında en iyi sonucu verir. Migren ağrınızın ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak, onu tedavi etmek için kullanılabilecek ilaç türleri şunları içerir:

 • Ağrı kesiciler: Bu reçetesiz veya reçeteli ağrı kesiciler arasında aspirin veya ibuprofen bulunur. Bunlar çok sık alındığında, aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrılarına ve muhtemelen mide-bağırsak yolunda ülserlere ve kanamalara neden olabilir.

Kafein, aspirin ve asetaminofen'i (Excedrin Migren) birleştiren migren hafifletici ilaçlar yardımcı olabilir, ancak genellikle sadece hafif migren ağrısına karşı etkilidirler.

 • Triptanlar: Sumatriptan (Imitrex, Tosymra) ve rizatriptan (Maxalt, Maxalt-MLT) gibi reçeteli ilaçlar beyindeki ağrı yollarını bloke ettikleri için migren tedavisinde kullanılmaktadır. Hap, iğne veya burun spreyi olarak alındığında migrenin birçok semptomunu hafifletebilirler. İnme veya kalp krizi riski taşıyanlar için güvenli olmayabilirler.
 • Dihidroergotamin (DHE 45, Migranal). Nazal sprey veya enjeksiyon şeklinde mevcut olan bu ilaç, 24 saatten uzun sürme eğiliminde olan migren semptomlarının başlamasından kısa bir süre sonra alındığında en etkilidir. Yan etkiler migrenle ilişkili kusma ve mide bulantısının kötüleşmesini içerebilir.

Koroner arter hastalığı, yüksek tansiyon veya böbrek veya karaciğer hastalığı olan kişiler dihidroergotaminden kaçınmalıdır.

 • Lasmiditan (Reyvow). Bu yeni oral tablet, auralı veya aurasız migren tedavisi için onaylanmıştır. İlaç denemelerinde, lasmiditan baş ağrısı ağrısını önemli ölçüde iyileştirdi. Lasmiditan yatıştırıcı bir etkiye sahip olabilir ve baş dönmesine neden olabilir, bu nedenle onu alan kişilerin en az sekiz saat boyunca araç veya makine kullanmamaları önerilir.
 • Opioid ilaçlar. Diğer migren ilaçlarını alamayan kişiler için narkotik opioid ilaçlar yardımcı olabilir. Yüksek derecede bağımlılık yapabildikleri için, bunlar genellikle yalnızca başka tedavi olmadığında kullanılır.
 • Bulantı önleyici ilaçlar. Bunlar, auralı migreninize bulantı ve kusma eşlik ediyorsa yardımcı olabilir. Bulantı önleyici ilaçlar arasında klorpromazin, metoklopramid (Reglan) veya proklorperazin (Compro) bulunur. Bunlar genellikle ağrı kesici ilaçlarla alınır.

Auralı migren yaşayanlar bu ilaçları alırken dikkat etmelidir. Bu ilaçlardan bazılarının hamilelik sırasında alınması güvenli değildir. Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız, önce doktorunuzla konuşmadan bu ilaçların hiçbirini kullanmayın.

Kategori