Arabalarda Yağ Değişimi Ne İşe Yarar?

Cu, 03/11/2022 - 20:52 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Arabalarda Yağ Değişimi

Yağ değişimi ne işe yarar ve rutin bakımın bir parçası olarak yağ değişimi neden önemlidir? Yağ değişimi kadar basit olan bir şey, arabanızı çalışır durumda tutmak için kritik görünmeyebilir, ancak yağınızı ihmal etmek büyük sorunlara neden olabilir. Bu nedenle, üreticinin önerdiği aralıklarla yağ değişimi yapmanız gerekir.

 

Yağ eklemek ve yağ değiştirmek arasındaki fark nedir?

 

Yağ eklemek ile yağ değiştirmek arasında fark vardır. Yağ çubuğunu kontrol ederseniz ve yağ seviyesi düşükse (çoğu araba yaşlandıkça biraz yağ yakmaya başlar), o zaman yağ ekleme yapılır.

Yağın değiştirilmesi ise motordaki mevcut yağın tamamının boşaltılması ve tamamen yeni yağ ile değiştirilmesidir. Ayrıca, yağın aracınızın motorundan geçerken yakaladığı kir ve kalıntıları toplayarak taze yağı temiz tutmaya yardımcı olan yeni bir yağ filtresi alırsınız. Motor bileşenlerinin sorunsuz hareket etmesini sağlama görevini yerine getirmek için çok kirlendiğinde yağın değiştirilmesi gerekir.

Arabalarda Yağ Değişimi

Motor yağı ne işe yarar?

 

Motor yağının birincil işlevi, tamir edilmesi ucuz olmayan motor hasarına neden olabilecek herhangi bir metal temasını önlemek için motorunuzun metal parçalarını yağlı tutmaktır. Ana bileşenlerin üzerindeki ince bir yağ tabakası, bunların düzgün bir şekilde kaymasını sağlar ve zamanla motora zarar verecek olan sürtünmeyi azaltır. Sürtünmeyi azaltmak, aynı zamanda motorunuz için bir sorun olabilecek ısı birikimini de azaltır.

 

Yağ temiz tutar

 

Yağ çubuğunuzdaki kahverengi veya siyah yağa kıyasla daha çok altın kehribar rengi olduğunu fark ederseniz motor yağınızın henüz iyi olduğunu anlarsınız. Yağ motorunuzda hareket ederken, yağı yavaş yavaş karartır. Koyu, kirli yağ, motorunuzu yağlamak veya temizlemek için uygun değildir.

Arabalarda Yağ Değişimi

Yağınızı değiştirmezseniz ne olur?

 

Motorunuzun temiz kalmasını ve sorunsuz çalışmasını sağlamak için yağınızı üreticinin önerdiği aralıklarla değiştirmelisiniz. Özellikle kirli veya tozlu ortamlarda araç kullanan kişiler, yağlarını (hava filtrelerinden bahsetmiyorum bile) daha sık değiştirmelidir.

Gösterge panelinizde yağ değişim ışığının yandığını görüyorsanız, bu gerçekten önemlidir. Tüm uyarı sistemleriniz düzgün çalışıyorsa, aracınızın hasar görme tehlikesi yoktur, ancak ışığın yanması kesinlikle göz ardı edilecek bir şey değildir. Işık yanarsa, yağınıza dikkat edilmesi gerekir. Bazen seviyesi düşük olabilir ve tamamlanması gerekebilir, ancak yağ değiştirme zamanı geldiyse, önümüzdeki birkaç gün içinde bir servis istasyonundan randevu aldığınız gerekir.

Unutmayın, yeni yağ motorunuzu temiz ve yağlı tutmak için çok önemlidir. Ne kadar kirlenirse, o kadar az etkili olur ve motorunuza zarar verme veya aşınma olasılığı da artar. Vakti geldiğinde yağ değişimini hemen yapın, böylece daha sonra pahalı ve zaman alıcı onarımlarla karşı karşıya kalmazsınız.

Kategori