Araba Cam Sileceği Nasıl Değiştirilir? Cam Sileceği Ne Zaman Değiştirilir?

Pt, 03/07/2022 - 10:29 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
cam sileceği

Araba sileceği lastikleri kauçuktan yapılmıştır, bu nedenle ön camınızdaki karı, yağmuru ve tozu aylarca sildikten sonra doğal olarak yıpranırlar. Değiştirmek için arabanızı tamirciye götürebilirsiniz, ancak bunları kendiniz de kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Silecek takma işlemi, arabaların büyük çoğunluğu için aynıdır.

Silecek lastiklerini değiştirmek, araç bakımı için önemlidir. Silecek lastikleri yılda en az bir kez değiştirilmelidir. Lastik aşınmaya veya çatlamaya başladığında değiştirilmesi gerektiğini anlarsınız. Ayrıca, bıçakların suyu bulaştırmaya, ön camda bir iz bırakmaya veya suyu düzensiz şekilde silmeye başladığını fark edebilirsiniz. Birinin eskimesi durumunda diğerinin de yakında değiştirileceği varsayımına dayanarak, her iki sileceği de aynı anda değiştirmek daha iyi olur. Sadece birkaç adımda sileceklerinizi kendiniz değiştirebilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenmek için aşağıdaki adımları izleyin.

cam sileceği

Cam sileceği nasıl değiştirilir?

1. Bıçağın hangi kısmının değiştirileceğini bilin. Ön cam silecekleri üç temel parçadan oluşur: ön camın tabanından uzanan alt silecek kolu, alt kola takılan metal veya plastik bıçak ve ön camı silen lastik silecek. Cam sileceği lastikleriniz değiştirildiğinde, aslında su ve sert hava nedeniyle aşınan lastik lastikleri değiştirmiş olursunuz.

 

2. İhtiyacınız olan sileceği ölçün ve on göre silecek lastiği satın alın. Hangi boyutta silecek lastiğine ihtiyacınız olduğunu bulmak için eski lastik sileceği bir cetvel veya mezura kullanarak ölçün. Kesin ölçümleri yazın, ardından bir otomobil parçaları dükkanına gidin ve tam olarak bu boyutlarda silecek lastiği satın alın.

  • Sol ve sağ sileceğin aynı boyutta olacağını düşünmeyin. Bir taraf genellikle diğerinden birkaç cm daha kısadır.

 

3. Metal silecek kolunu ön camdan kaldırın. Ön cama dik bir konumda sabit durabilmelidir. Konumlandırmaya dikkat edin, metal silecek kolu yaylıdır ve geri düşüp ön camınızı çatlatabilir.

 

4. Eski silecek lastiğini çıkarın. Lastik silecek lastiğinin metal kolla birleştiği bağlantıya bakın. Sileceği yerinde tutan küçük bir plastik tıpa olmalıdır. Tırnağa hafifçe basın ve metal koldan ayırmak için eski silecek lastiğini çıkarın.

  • Bazı silecek lastiklerinde, yerinde tutmak için kanca yerine pimler bulunur.
  • Tüm bu işlem sırasında bir elin sileceği ön camdan uzak tuttuğundan emin olun.
  • Sileceği değiştirmeye çalışırken kolun cama düşme ihtimaline karşı, ön cama katlanmış bir havlu koyabilirsiniz.

 

5. Yeni sileceği takın. Yeni sileceği, eski sileceği dışarı çektiğiniz kolun aynı ucuna kaydırın. Kanca yerine oturana kadar yeni sileceği hafifçe döndürerek sabitleyin. Sileceği ön cama yaslayın.

 

6. İkinci silecek için aynı işlemi tekrarlayın. Prosedür, ikinci sileceği değiştirmek için tamamen aynıdır. Her iki taraf için de doğru boyutu cam sileceği almanız çok önemlidir.

cam sileceği lastiği

Cam silecekleri ne zaman değiştirilir?

 

1. Silecek lastiğinde çatlamalar olup olmadığına bakın. Eskimiş ön cam silecekleri, özellikle sıcak ve kuru iklimlerde zamanla sertleşir ve çatlar. Silecekleriniz lastik özelliğini kaybetmiş görünüyorsa, muhtemelen değiştirme zamanı gelmiştir.

 

2. Yağmur yağdığında cam sileceğine dikkat edin. Silecekleriniz, ön camınızda, şiddetli yağmurda su çizgileri bırakırsa, silecek lastikleriniz muhtemelen özelliğini kaybetmiştir.

 

 

Kategori