Araba Ampulü Nasıl Değiştirilir?

Çar, 03/09/2022 - 22:56 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
araba ampulü

Tüm arabalar farklı olsa da, çoğu arabanın far ampulleri alet kullanmadan sadece birkaç dakika içinde değiştirilebilir. Herhangi bir alete ihtiyacınız olmasa da, bir far ampulünü değiştirmeden önce birkaç önlemi bilmeniz gerekir.

Halojen ampuller çok sıcak yanar. Halojen far ampulünün erken arızalanmasının bir numaralı nedeni yağ lekesidir. Halojen ampulün üzerindeki cam kesinlikle çok temiz olmalıdır. Sadece bir parmak izi ampulün yanmasına neden olabilir. Bazen anında, bazen birkaç hafta sürebilir, ancak cama çıplak elle dokunmak her zaman ışığın daha hızlı yanmasına neden olur. Bir far ampulünü değiştirdiğinizde bunun olmasını önlemek için bir çift vinil veya lateks eldiven giymeli ve ampulün camına dokunmaktan kaçınmalısınız. Bunu dikkatli şekilde yapabilmeniz gerekir, ancak bazı arabalarda çıkarılabilir far camları yoktur. Özellikle ampulü her türlü yağdan korumaya özen gösterin ve gitmeniz iyi olur.

araba ampulü

5 adımda araba ampulü nasıl değiştirilir?

Özel aracınızdaki farın nasıl değiştirileceği ve hangi far ampulünün satın alınacağı ile ilgili ayrıntılar için aşağıdaki adımları takip edin.

 

Adım 1. Arabanızı kapatın

Güvenliği sağlamak için aracınızı kapatın ve anahtarları kontaktan çıkarın.

 

Adım 2. Motor bölmesini açın

Arabanızın kaputunu açın ve far tutucuyu arabanın ön tarafına yakın bir yerde bulun.

 

Adım 3. Araba ampulünün güç kablolarını ayırın

Ampulün tabanına genellikle bağlı üç tel vardır. Klipsi veya kapağı yerinde tutarak aşağı bastırın.

araba ampulü

Adım 4. Eski farı sökün

Her araba farklıdır, ancak hepsine uygun far yedek parça satan yerlerde bulunur. Bazı arabalar için akü veya hava filtresi yuvası bazı arabalar için çamurluğu çıkarıp arkasına geçmeniz gerekir.

Eğer farı açabiliyorsanız, halojen ampulü değiştirmeniz yeterlidir. Bu durum ampulün nasıl kilitlendiğini görmek ve dikkatlice kilidini açmak anlamına gelir. Burada kullanılan klipsleri kırarsanız, tüm farı çıkarmanız gerekeceğini unutmayın. Yani nasıl bağlandığını görmeli, nazikçe ayırmalısınız ve ardından parmaklarınızı ampulün camına koymadan tekrar birleştirme işlemi için tersine çevirmelisiniz.

 

Adım 5. Yeni araba ampulünü vidalayın

Ampulün camına dokunmadan yeni ampulü yavaşça vidalayın. Elinizdeki yağ ve kir, ısındığında ampulün patlamasına neden olabilir. Arabanızın kaputunu kapatın. Yeni ampul takıldığında, farlarınız bir kez daha yeni kadar iyi olacak ve arabanızı gündüz veya gece sürmenin keyfini bir kez daha çıkarabilirsiniz. Çoğu zaman, bir farı değiştirmek basittir ve arabanızı bir tamirciye götürmenizi gerektirmez.  

Etiketler

Kategori