Araba Aküsü Şarj Tutmuyorsa Ne Yapmak Gerekir?

Sa, 03/08/2022 - 22:28 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
araba aküsü şarj tutmuyorsa

Motor, aracınız için ne kadar önemliyse, voltajı marşa yönlendiren ve motoru çalıştıran akü de o kadar önemlidir. Akü ayrıca tüm ışıklara, ses ve navigasyon sistemlerine, bilgisayarlara ve elektrikle ilgili çeşitli parçalara güç sağlamak için kullanılır. Bazen, araba aküsü şarj tutmayabilir. Bu duruma aracınız hiçbir şekilde hareket etmez. İşte mahsur kalmamak için akü sorunu nasıl teşhis edip çözeceğinizi sizin için araştırdık. Yapmanız gerekenleri bu makalede ele aldık.

araba aküsü şarj tutmuyorsa

1. Farları kontrol edin

 

Araç aküsünün şarj tutmayacağını doğrulamak için önce diğer olası sorunları gidermeniz gerekir. Farları açarak başlayın. Tam parlaklık sağlıyorlarsa, sorun araç aküsünde değildir. Bunun yerine, muhtemelen bir kablo sorununuz veya hatalı bir bağlantınız vardır. Öte yandan, farlarınız kadar parlak değilse, sorun araç aküsündedir.

 

2. Bir voltmetre takın

 

Akünüzün ne kadar gücü olduğunu ölçmek için bir voltmetre kullanmayı deneyin. Kırmızı ucu artı kutbuna ve siyah ucu eksi kutbuna takın. Voltmetre 12,65 volt ile 12,77 volt arasında bir değer gösterirse akü tamamen şarj olmuş demektir. Eğer bu değerlerin altındaysa şarj etmeniz gerekmektedir.

 

3. Akü ömrünü kontrol edin

 

Bir araba aküsünün şarj tutmamasının önemli bir nedeni yaştır. Pilinizin çok eski ve yıpranmış olduğuna dikkat etmeniz gerekir. En az dört yaşındaysa, muhtemelen değiştirilmesi gerekir. Daha yeni aküler bile, günlerce veya haftalarca çalışmazsa şarjını kaybedebilir. Bu sorunun çözümü için bir sonraki adıma geçin.

araba aküsü şarj tutmuyorsa

4. Akünüzü şarja bağlayın

 

Yeni bir akünüz varsa ve akünüz arabanızı çalıştırmıyorsa şarj cihazına bağlayarak yeterli şarj olmasını sağlayabilirsiniz. Önce şarj cihazını bir ev prizine bağlarsınız, ardından kırmızı (pozitif) ve ardından siyah (negatif) konektörleri ilgili akü kutbuna bağlarsınız. Diğer olası elektrik sorunları ortadan kaldırıldığı sürece, şarj cihazı işinizi görür.

 

Kategori