Apolipoprotein B-100 nedir? Apolipoprotein B-100 testi niçin yapılır?

Pa, 01/09/2022 - 15:58 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Apolipoprotein B-100

Kan tahlili sonuçlarında Apolipoprotein B-100 (apoB100) değerinin ne anlama geldiğini hepimiz merak ederiz. Peki Apolipoprotein B-100 nedir, Apolipoprotein B-100 testi niçin yapılır?

Apolipoprotein B-100 kolesterolün vücudunuzda hareket etmesinde rol oynayan bir proteindir. Düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL) bir şeklidir. Ailelerden geçen (kalıtsal) bir yüksek kolesterol şeklidir. Apolipoprotein B100 testi ise koroner kalp hastalığı ve inme riskinin değerlendirilmesinde kullanılır. 

 

Apolipoprotein B-100 testi ne zaman yapılır?

 

Daha önce kendinizde ya da ailenizde kalp hastalığı, yüksek kolesterol ve trigliserit varsa, doktorunuz KVH geliştirme riskinizi belirlemeye çalışıyorsa, bazen düzenli olarak yüksek kolesterol tedavisi görüyorsanız; nadiren sağlık uzmanınız kalıtsal bir apo B eksikliğiniz olduğundan şüphelendiğinde bu test yaptırılır.

Apolipoprotein B-100

Apolipoprotein b-100 (apob) hangi durumlarda yapılır?

 

Fark edilen ortak işaretler şunlardır:

  • Terlemek
  • Mide ekşimesi veya hazımsızlık
  • Kol ağrısı (daha yaygın olarak sol kol, ancak her iki kol da olabilir)
  • Üst sırt ağrısı
  • Genel halsizlik (belirsiz bir hastalık hissi) 
  • Nefes darlığı
  • Baş ağrısı
  • Göğüste ağrı, şişkinlik hissi
  • Çene ağrısı, diş ağrısı
  • Mide bulantısı, kusma veya genel epigastrik (üst orta karın) rahatsızlığı

 

Apolipoprotein b-100 testi birlikte başka hangi testleri yaptırabilirim?

 

Lipid profili adı verilen toplam kolesterol için bir teste de ihtiyacınız olabilir. Bu test, kandaki LDL kolesterol, yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol ve trigliserit düzeylerini ölçer. Yüzdeleri karşılaştırmak, doktorunuza kalp sağlığınız hakkında daha iyi bir fikir verir.

Kalp hastalığı riski altında olup olmadığınızı görmenize yardımcı olacak diğer belirteçler için de kan testlerine ihtiyacınız olabilir.

Apolipoprotein B-100

Apolipoprotein B-100 sonuçları nasıl olmalı?

 

Test sonuçları yaşınıza, cinsiyetinize, sağlık geçmişinize, test için kullanılan yönteme ve diğer şeylere bağlı olarak değişebilir. Test sonuçlarınız bir sorununuz olduğu anlamına gelmeyebilir. 

Sonuçlar miligram/desilitre (mg/dL) olarak verilmiştir. Yetişkinlerde normal ApoB-100 seviyeleri 100 mg/dL'den az olmalıdır. 110 mg/dL'den yüksek bir sonucunuz varsa riskiniz yüksektir.

Yüksek ApoB seviyeleri, kardiyovasküler hastalık geliştirme riskinizin normalden daha yüksek olduğu anlamına gelebilir. ApoB testi ile bir ApoA testi ("iyi" kolesterol ile bağlantılı) da yapılabilir. ApoA sonuçlarının ve ApoB sonuçlarının oranı, bazen kardiyovasküler hastalık riskinizi değerlendirmek için toplam kolesterol oranına alternatif olarak kullanılır. 

 

 

Kategori