Akasya Balı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Pt, 05/16/2022 - 16:43 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
akasya balı faydaları

Akasya balı en popüler bal çeşitlerinden biridir. Hafif tadı ve nötr aromasıyla, bu balların güçlü antioksidan aktivitelerinden en iyi şekilde yararlanan ilaç ve gıda takviyesi endüstrilerinin favorilerinden biridir.

Akasya balı, yiyecekleri doğal lezzetlerini değiştirmeden tatlandırır. Doğrudan kaşıklayıp, kızarmış ekmek üzerinde, meyve ile veya hatta dondurma veya kek üzerinde yiyebilirsiniz. Peynirle birleştiğinde harika oluyor.

Akasya balı nedir, faydaları nelerdir ve ham akasya balı ilaç ve gıda takviyesi sektörlerine iyi bir katkı mıdır? Size akasya balının faydalarından bahsetmek istiyoruz. 

 

Akasya balının tadı nasıldır?

 

Bu bal çeşidi, eşit derecede pürüzsüz, hafif ve nötr bir lezzet sunar. Yine, kullanımı mevcut olabilecek diğer tatları veya aromaları önemli ölçüde değiştirmediği için Akasya balını birçokları için popüler bir seçenek haline getirir.

 

Akasya balı nasıl üretilir?

 

Üretim, bal arılarının çiçeklerden nektarı topladığı ve aşağıdaki süreci başlattığı ilkbaharda gerçekleşir: 

  • Akasya çiçeklerinden nektarı toplarlar ve ağızlarındaki bezlerden salgılanan bir enzimle karıştırırlar. Nektar, su içeriğini azaltmak için kovandaki diğer arılarla da paylaşılır.
  • Arıların kanatlarını havalandırarak su içeriği daha da azalır
  • Sonuç daha sonra mum hücrelerinde saklanır ve kapatılır. 

 

Akasya balının sürdürülebilir bir üretim süreci, ortaya çıkan üründe tüm farkı gösterir. Yüksek kaliteli ham bal üretimi, pastörize edilmediğini veya işlenmediğini garanti eder, böylece tüm özellikleri bozulmadan kalır.

akasya balı

Akasya balının sağlığa faydaları

 

  • Güçlü antioksidan aktivite: Akasya balı, beta karoten dahil olmak üzere antioksidan görevi gören flavonoidler ve diğer bitki bileşikleri açısından özellikle zengindir. Bunlar, diğer sorunların yanı sıra bazı kanser türleri ve kalp hastalıkları gibi bazı kronik hastalıklara neden olabilen serbest radikallerin neden olduğu hasara karşı hücreler için koruma görevi görür.
  • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur: Akasya balının faydaları arasında, yüksek kaliteli Akasya Balı yerine geleneksel şeker kullanıldığında sistolik kan basıncını düşürme olasılığı vardır. 

Kalple ilgili diğer faydalar arasında “kötü” kolesterolü düşürme, trigliserit seviyelerini düşürme ve genel olarak kan dolaşımını iyileştirme özellikleri yer alır.

Sonuç olarak, kalp hastalığı ve felç riskini azaltmakla bağlantılıdır. 

  • Akasya balı antibakteriyel özellikler sunar. Etki şekli, Staphylococcus aureus ve Pseudomonas aeruginosa gibi antibiyotiğe dirençli bakteriler de dahil olmak üzere belirli bakterileri ortadan kaldırdığı gösterilen bir asit olan az miktarda hidrojen peroksit salmasıdır.
  • Bu bal çeşidi ayrıca, müshil özellikleri ve azaltılmış bağırsak iltihabı da dahil olmak üzere sindirim sistemi ile ilgili faydalar göstermiştir.
  • Akasya balı ayrıca rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileriyle bilinir ve sinir sistemine bağlı bir dizi rahatsızlıkta olumlu etki yapar. Stres, kaygı veya uykusuzluk gibi hastalıklara da iyi gelebilir.

Etiketler

Kategori