Ağaç Kabuğu Yenir Mi?

Çar, 12/22/2021 - 13:39 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Ağaç Kabuğu Yenir Mi?

Ağaç kabuğu, kendinizi hayatta kalma durumunda elde edebileceğiniz kadar bol miktarda bulunur. Çok bol olduğu için, bunun sağlıklı bir kalori kaynağı olup olmadığını bilmek istersiniz. Konuyu inceledik ve konuyla ilgili uzmanlardan şunları öğrendik.

Çoğu ağaç kabuğu türü insanlar tarafından yenebilir ve hayatta kalma durumunda mükemmel bir kalori kaynağıdır. Ancak kiraz, porsuk ağacı veya okaliptüs ağaçları gibi zehirli çeşitlerden kaçınmalısınız.

Makalenin geri kalanında, ne tür ağaç kabuğu aranacağını ve nasıl hasat edilip tüketileceğini ele alacağız.

 

Ağaç kabuğundaki kaloriler

 

Ağaç kabuğu birçok ortamda bol miktarda bulunur ve nereye bakacağınızı biliyorsanız hızlı bir kalori kaynağıdır. Ağaç kabuğunun yenilebilir kısmı olan cambium, sindirilebilir nişastalar, şeker, vitaminler ve minerallerin yanı sıra, işleri hareket ettirmek için oldukça etkileyici miktarda lif içerir.

 

Yenilebilir ağaç kabuğu olan ağaçlar

 

 • Çam Ağaçları, en sık hasat edilen ağaç kabuğu kaynaklarından biri olan ve birçok ortamda bol bulunan, yaprak dökmeyen iğne yapraklı ağaçlardır. Çam iğneleri ve çam kozalakları ile kolayca tanınırlar.
 • Huş ağaçları, ılıman iklimlerde yetişen ince yapraklı yaprak döken bir ağaçtır. Kabukları karakteristik olarak incedir ve genellikle türlere göre farklılık gösteren renkli kağıt tabaklara ayrılır. Huş ağacı kabuğu tipik olarak biraz daha tatlıdır ve diğer yenilebilir ağaç kabuğu türlerinden daha uygun bir dokuya sahiptir.
 • Kaygan Karaağaç, "kaygan" iç kabuğu ile karakterize edilen bir sert ağaçtır. Kırmızı karaağaç, gri karaağaç veya yumuşak karaağaç olarak da adlandırılan bu ağaç, Kuzey Amerika'da yaygındır ve boğaz ağrısından hemoroide kadar çeşitli hastalıkları tedavi eden tıpta yaygın olarak kullanılan iç kabuğu vardır.

 

Yenmeyen veya zehirli kabuğu olan ağaçlar

 

 • Yabani Kiraz Ağaçları, meyve hariç ağacın tüm kısımlarında ve daha sonra sadece meyve olgunlaştığında zehirlidir. Ağaç kabuğu, tohumlar ve yaprakların tümü siyanojenik glikozitler içerir. Bu ağaçları beyaz çiçek salkımlarından ve tabii ki meyvelerinden tanıyabilirsiniz.
 • Pasifik Porsuk Ağaçları, kalp sorunlarına neden olan bir alkaloid toksin içerir. Bitkinin herhangi bir kısmının yutulması hem insanlar hem de hayvanlar için toksiktir. Bu ağaç tipik olarak otuz mt yüksekliğe kadar büyür ve ince pullu kabuğu, belirgin kırmızı meyveleri, ince yaprakları ve tohum kozalaklarıyla tanınır.
 • Okaliptüs Ağaçları, tüm dünyada bulunan 700'den fazla ağaç türünü kapsar. Okaliptüs ağaçlarının çok güzel kokmasını sağlayan kokulu yağ, yutulduğunda hastalığa neden olur. Okaliptüs ağaçlarının kabukları soyulur ve kırmızıdan gökkuşağı rengine kadar değişir ve kokularıyla kolayca tanınırlar.

Ağaç Kabuğu Yenir Mi?

Ağaç kabuğu nasıl hasat edilir?

 

Ağaç kabuğu hasat etmek için, kambiyum adı verilen besleyici iç katmana inmek için gri dış kabuğu ve daha yeşil olan orta kabuğu çıkarmanız gerekir. Yenilebilir iç katman biraz kauçuksu, beyaz veya krem ​​rengindedir. Çok derine gitmemeye dikkat edin, yoksa sert, yenmeyen ahşabı ısırıyor olabilirsiniz.

 

Ağaç kabuğu nasıl yenir?

 

Ağaç kabuğu tüketmenin birkaç yolu vardır, ancak en yaygın yollar şunlardır:

 • Kaynatmak
 • Kızartmak
 • Kabuk unu yapmak
 • Çiğ yemek

 

Ağaç kabuğu nasıl kaynatılır?

 

Kabuğu alın, ince şeritler halinde kesin veya parçalayın ve ince bir çorba ve makarnaya benzer bir şey yapmak için suya atın. Pişirmek, bazı sert lifleri parçalar ve yemeyi kolaylaştırır.

 

Ağaç kabuğu nasıl kızartılır?

 

Birkaç yemek kaşığı sıvı yağ veya başka bir tür yağ ve bir kızartma tavası gerektirir. Kabuğu şeritler haline getirin. İçinde yağ olan tavaya koyup kızartın. Bu şekilde pişirmek, patates cipsine benzer bir doku ve lezzet verir.

 

Ağaç kabuğu unu nasıl yapılır?

 

Ağaç kabuğu unu yapmak, kabuğu bir ateşte denemeniz ve bir toz haline getirmeniz gerektiğinden biraz daha karmaşıktır. İlkel yanınızı yönlendirmek istiyorsanız veya  hayatta kalma durumundaysanız, onu taşla ezebilirsiniz. Bir mutfak robotunuz veya blenderiniz varsa, bu çok daha kolay bir seçenektir. Ağaç kabuğu tozu, basit bir ekmek veya kurabiye yapmak için kullanılabilir. Ağaç kabuğu ekmeği ve kurabiyeler son yıllarda popülerlik kazanmakta ve yüzyıllardır İsveç'te ve Kızılderili kültürlerinde geleneksel yemeklerin bir parçası olmuştur.

 

Ağaç kabuğunu çiğ yemek

 

Çiğ yemek, guruldayan bir mideyi bastırmak için size kalori artışı sağlayabilir, ancak kalorileri vücudunuza almanın en etkili yolu olmayacaktır. Ancak, zamanınız veya malzemeniz yoksa, tek seçeneğiniz bu olabilir. Ciddi bir çene antrenmanı için hazırlıklı olun ve öğütemediğiniz ve yiyemeyeceğiniz lifleri tükürün.

 

Ağaç kabuğu tadı nasıldır?

 

Ağaç kabuğunun tadı, ağaç türüne bağlı olarak değişir. Amaçlarımız için, en yaygın olarak bulunan ağaç kabuğu, çam, huş ağacı ve kaygan karaağacı gözden geçirebiliriz.

 • Huş ağacı kabuğu, diğer pek çok yenilebilir ağaç kabuğu türünden biraz daha tatlıdır ve genellikle bir tatlandırıcı vurgu olarak kullanılır. Kabuk unu haline getirilip fırıncılıkta kullanıldığında, ekmek ve kurabiyelere besin değeri katabilir.
 • Çam kabuğu, doğada yiyecek aramak için en yaygın kullanılan ağaç kabuğudur ve pişirilip tüketilen en yaygın ağaç kabuklarından biridir. Çam kabuğu çiğ olduğunda çok çiğnenir ve yumuşaktır. Pişirildiğinde bile oldukça serttir. Kabuk tabakasının kısmına bağlı olarak, reçineli bir tat elde edebilirsiniz. Bu tadı azaltmak için ikiye bölün ve kambiyumun yalnızca en içteki katmanını tüketin.
 • Kaygan karaağaç kabuğu, bir zamanlar çay ve lapalarda geleneksel bir ilaç takviyesi olarak kullanılırdı ve şimdi toz ve hap şeklinde bulunur. Kaygan karaağaç kabuğu, cevizli bir tada sahiptir ve tıbbi özelliklerinden yararlanmak için ince bir yulaf ezmesi yapmak için kullanılabilir.

 

Kategori