2022 Yılı Sileceği Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer Mi?

Ct, 01/22/2022 - 22:13 tarihinde gencer55 tarafından gönderildi
Sileceği Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer Mi

2022 ‘de sileceği çalışmayan araç muayeneden geçer mi? Ön cam sileceği çalışmayan araç muayeneden geçer mi? 2022 yılında silecekler ağır mı hafif kusur mu? Arka cam silecekleri çalışmayan araç muayenesinden kalır mı?

Araç muayenesine gitmeden önce, kontrolleri yapmak aslında bir zorunluluktur çünkü muayene dosyasının yanması ekstra bir masraf açmaktadır. Araba kullanıcılarının araştırdığı konulardan biri de sileceği çalışmayan araç muayeneden geçer mi sorusudur. Biz de sizin için araç sileceğiyle ilgili sorulara yanıt aradık.

Araç muayenesi sırasında oldukça fazla detaylara bakılıyor. Bunlardan biri de hayati öneme sahip cam silecekleridir. Cam silecekleri çalışmayan araçlarda görüş kolaylığı engellendiği için araç muayenesi sırasında özellikle dikkat edilir.

Araçlarda silecek sistemi oldukça önemli bir aksamdır. Yolda seyir halinde giderken yağmur veya kar yağması sırasında sürüş yapmanıza imkân veren bir sistemdir. Yağış dışında camınıza çamur, toz, kuş ve sinek kirlerini temizlemenizi sağlar. Tüm bu durumlar can güvenliğinizi tehlikeye attığı için sileceklerinizin çalışması gereklidir. Dolayısıyla sileceği çalışmayan araç muayenede problem yaşar. Daha önceki yıllarda silecek ile ilgili hafif kusurlar muayeneden geçmeye izin verse de 2022 yılında sileceği çalışmayan araç muayeneden geçemez.

Sileceği Çalışmayan Araç Muayeneden Geçer Mi

2022 yılında silecekler ağır mı hafif kusur mu?

 

Hem araç kullanıcıları hem de araçlar için silecekler olmazsa olmaz bir mekanik sistemdir. Araç muayenesi sırasında Tüvtürk personeli silecek kontrolü de yapılmaktadır. Burada sileceklerin çalışıp çalışmadığı ve görüş açısına etki edip etmediğine bakılmaktadır. Yani mekanik bir problem yoksa silecekler araç muayenesi için sorun olmayacaktır. Sileceklerin mekanizması düzgün çalışıyorsa aracınız araç muayenesinden geçecektir. Silecek plastikleri eskimiş, aşınmış, yıpranmış olabilir. Silebildiği müddetçe sileceği çalışan araç muayeneden geçer. Ancak hiç silmeyen ya da mekanizması çalışmayan araçlar muayeneden geçemez. Bazı durumlarda silecek ile ilgili son karar personele bırakılmıştır. Çünkü kontrol sırasında eskimiş silecek lastiğinin işe yarayıp yaramadığı belli olur.

arka cam sileceği muayenesi

Arka cam sileceği çalışmayan araç muayeneden geçer mi?

 

Ön cam ile ilgili silecek konusu yukarıdaki şekildedir. Araç muayenesi sırasında arka camda sileceği olan araçların silecekleri de kontrol edilir. Ancak arka silecekler muayeneden daha kolay geçmektedir. Çünkü arka silecek her araçta bulunmaz ve ön silecekler kadar hayati öneme sahip değildir. Sileceği çalışmayan araç muayeneden geçer mi sorusunun tüm detaylarını sizinle paylaştık.

Kategori